بوشهر ـ رییس سازمان انرژی اتمی ایران پایان آخرین تست، پیش از راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر را اعلام کرد و گفت: راه اندازی این نیروگاه را در شهریور ماه سال جاری نوید می‌دهم.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا "علی اکبر صالحی" صبح چهارشنبه در جمع مدیران و کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر افزود: ما امروز، روز فراموش نشدنی را پشت سر می‌گذاریم که نقطه عطفی در تاریخ پرفراز و نشیب رآکتور قدرت بوشهر است.
معاون رییس جمهوری اضافه کرد: از این بابت امروز نقطه عطفی است که ما یکی از مهمترین و آخرین تست قبل از راه‌اندازی یعنی تست آب گرم را پشت سر گذاشتیم.
رییس سازمان انرژی اتمی از همکاران خود و کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر قدردانی کرد و گفت: پس از انتظار سی و هفت ساله، مقدمه تجلی راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر فراهم شده است.
صالحی اظهار داشت: مقدمات ورود به فاز A4 برای بازبینی تجهیزات و ورود به مدار اول فراهم شده است
رییس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: به نقطه غیرقابل برگشت رسیده‌ایم و راه برای راه‌اندازی نهایی رآکتور هموار است.
رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه سخنان خود گفت: نیروگاه اتمی بوشهر نمادی از همکاری عمیق و ریشه دار بین ملت‌های ایران و روسیه است.
معاون رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد همکاری‌های فنی و صنعتی ایران و روسیه بیش از گذشته ادامه یابد.
وی افزود : با توجه به این که حدود سی و دو سال است به این نیروگاه رفت و آمد می‌کنم و آثار جنگ تحمیلی را شخصا شاهد بودم و مسوول کمیته بررسی آثار حمله صدام به نیروگاه بوشهر بودم و اولین گزارش آثار تخریبی را با دوستانم تهیه کردم؛ دلاورمردی‌ها و جانفشانی شهدا موجب شد امروز سرافراز در این نقطه بایستیم و نگذاریم خون آنان هدر رود.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت : امروز توانستیم با کمک کارشناسان ایرانی و روسی این دستاورد را شاهد باشیم که قرین شدن آن با مبعث حضرت رسول اکرم (ص) را مبارک می‌دانیم.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت : این تحول را به ملت بزرگوار ایران و مسوولان عزیز نظام تبریک می‌گویم و پایان آخرین تست، پیش از راه اندازی را اعلام می‌کنم و راه‌اندازی این نیروگاه را در شهریور ماه سال جاری نوید می‌دهم.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، مطابق با برنامه های راه اندازی مصوب نیروگاه اتمی بوشهر پس از پایان تست‌های راه اندازی گرم در زیرمرحله "بازرسی تجهیزات اصلی رآکتور و مدار اول (A-4)" به منظور حصول اطمینان از آمادگی واحد جهت سوخت گذاری، بازرسی‌های مختلف جهت کنترل کیفیت فلز پایه و خطوط جوش تجهیزات و سیستم های فوق انجام می‌شود.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران هم اکنون در جمع مدیران و کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر است تا گزارش آنان را در مورد مراحل نهایی قبل از راه‌اندازی نیروگاه بشنود.
صالحی که روز چهارشنبه برای بازدید از نیروگاه اتمی بوشهر به همراه محمود احمدیان معاون امور نیروگاهی خود و رییس شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی (کارفرمای نیروگاه اتمی بوشهر) و چند تن از خبرنگاران داخلی به شهر بوشهر سفر کرده است قرار است از بخش‌های مختلف نیروگاه بازدید کند.
/1572/9132/

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 1216846

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 16 تیر 1389    | توسط: افسر جوان    |    | نظرات()