تهران – آمریکا 10 متهم به جاسوسی برای روسیه را در پی توافق پنهانی و سپس آشکار بین دو طرف از این کشور اخراج کرد.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، شبکه تلویزیونی فرانس 24 روز جمعه با اعلام این خبر گزارش کرد بامداد امروز سوار شدن این عده به یک فروند هواپیما برای تبادل جاسوس ها بین روسیه و امریکا، دیده شد.
فرانس 24 گزارش کرد پنج زن و پنج مرد که در آمریکا به جاسوسی برای روسیه متهم شدند اواخر روز گذشته نیویورک را به مقصدی نامعلوم ترک کردند.
این درحالی است که خبرنگار فرانس 24 از واشنگتن گزارش کرد این افراد در وین پایتخت اتریش از هواپیما خارج شدند.
این شبکه خبری گزارش کرد هشت نفر از متهمان یاد شده ، متاهل اند و مشخص نیست که آیا فرزندان آنها امکان پیوستن به والدین خود در روسیه را داشته باشند.
این 10 نفر روز گذشته ( پنجشنبه) در دادگاهی در نیویورک به جرم جاسوسی خود اعتراف کردند و قرار شد طبق توافق انجام شده، برای تحویل به مقام های روس، به کشور ثالثی منتقل شوند.
این خبر همچنین حاکی است روسیه نیز چهار متهم به جاسوسی به آمریکا را با این عده مبادله خواهد کرد.
بی.بی.سی این چهار نفر را بدین شرح معرفی کرد؛ "ایگور ستوگین" دانشمند هسته ای که در سال 2004 میلادی( 1383 ) به جرم جاسوسی برای سازمان "سیا" در روسیه بازداشت شد.
"سرگی سکریپال" افسر اطلاعات ارتش روسیه متهم به جاسوسی برای انگلیس در سال 2006 میلادی( 1385 ).
"الکساند زاپوروژسکی" کارمند سابق سرویس اطلاعات خارجی روسیه که در سال 2003 میلادی (1382 ) به جاسوسی متهم شد و نفر چهارم " گنادی واسلنکو" عامل سابق "کا.گ.ب" است.
این درحالی است که فرانس 24 نفر چهارم را در این فهرست "الکساندر سیپاچف" معرفی کرد.
برپایه این خبر "دیمتری مدودف" رییس جمهور روسیه برای انجام این تبادل، پیشتر آنها را در ارتباط با مسئله جاسوسی مورد عفو قرار داد.
این عده با نوشتن نامه ای از رییس جمهور روسیه تقاضای بخشش کردند.
در یک بیانیه که روز گذشته (پنجشنبه) از سوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، آمده است که واشنگتن موافقت کرده است به ازای آزادی چهار جاسوس این کشور در مسکو، 10 جاسوس روسیه را آزاد کند.
بیانیه ای که "مارک تونر" از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران قرائت کرد، می گوید که" نگهداری طولانی این 10 عامل سرویس مخفی روسیه فایده قابل توجهی برای امنیت ملی آمریکا نداشت."
طبق توافق مسکو و واشنگتن، جاسوسان هر دو طرف پیش از آزادی باید هویت واقعی خود را فاش و به جرم جاسوسی اعتراف می کردند.
10 نفر جاسوس روسیه در آمریکا 27 ژوئن (6 تیرماه) سال جاری در حمله پلیس "اف. بی .ای" در شهرهای مختلف آمریکا بازداشت شدند.
یازدهمین جاسوس از حلقه جاسوسانی که آمریکا، آنان را به جاسوسی برای مسکو متهم ساخت، در قبرس بازداشت شده بود، وی اندکی پس از سپردن وثیقه ناپدید شد.
صویر **1302**1446

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 1220001

نوشته شده در تاریخ جمعه 18 تیر 1389    | توسط: افسر جوان    |    | نظرات()