ایران با ایده‌های جدید در كنفرانس كابل شركت می‌كند

خبرگزاری فارس: سخنگوی وزارت خارجه كشورمان گفت كه جمهوری اسلامی ایران با ایده‌های جدید در كنفرانس بین‌المللی كابل حضور می‌یابد.


رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص كنفرانس بین‌المللی كابل كه امروز (سه‌شنبه) با حضور وزرای خارجه و نمایندگان 70 كشور و سازمان‌‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و موسسات مالی در افغانستان برگزار می‌شود، با اشاره به حضور منوچهر متكی وزیر امور خارجه در رأس هیئتی عالیرتبه در این كنفرانس، اظهار داشت: ما پیش از این نیز بارها اعلام كرده بودیم كه راه‌حل بحران‌های منطقه‌ای با مشاركت كشورهای منطقه‌ امكان‌پذیر است و موضوع افغانستان با توجه به ویژگی‌های فرهنگی، جغرافیایی و مشتركات این كشور با كشورهای همسایه و منطقه، با رویكرد اشتباه و عملكرد نظامی به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.
وی افزود: با همین رویكرد جمهوری اسلامی ایران كه همواره برای حل بحران‌های مختلف در منطقه یا در سایر مناطق اعلام آمادگی كرده است به منظور برطرف شدن مشكل موجود در افغانستان و دستیابی به راهكاری صحیح با ایده‌های جدید و با همكاری و مشاركت تاثیرگذار كشورهای منطقه، در این كنفرانس در سطح وزیر خارجه شركت می‌كند.

* محوریت باید مشاركت كشورهای منطقه باشد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش كه آیا منوچهر متكی پیشنهاداتی را به این كنفرانس ارائه خواهد داد؟ پاسخ داد: ما با ایده‌هایی جدید در این كنفرانس شركت می‌كنیم. محوریت كار باید مشاركت كشورهای منطقه و تغییر جهت اقدامات در افغانستان به سمت رویكردهای منطقه‌ای باشد.
مهمان‌پرست جزییات بیشتری در این زمینه ارائه نكرد.

* دیدار و مذاكره با آمریكایی‌ها فعلا در دستور كار نیست

خبرنگار فارس با اشاره به حضور هیلاری‌ كلینتون در كنفرانس بین‌المللی كابل از مهمان‌پرست در خصوص احتمال دیدار و گفت‌وگوی وزرای خارجه دو كشور سؤال كرد كه وی پاسخ داد: با توجه به عملكرد خصمانه ایالات متحده آمریكا و اقدام جهت تحریم‌های یكجانبه و نادیده گرفتن حقوق ملت ایران، دیدار و مذاكره با مقامات آمریكایی فعلاً در دستور كار ایران قرار ندارد.

* اجلاس همسایگان افغانستان در دستور كار قرار دارد

مهمان‌پرست در خصوص اجلاس همسایگان افغانستان كه قرار است به میزبانی جمهوری اسلامی برگزار شود نیز با بیان اینكه برگزاری این اجلاس در دستور كار ما (ایران) قرار دارد، اظهار داشت: به اعتقاد ما اجلاس همسایگان افغانستان با حضور كشورهای همسایه می‌تواند در بررسی مشكلات موجود و دستیابی به راه‌حل بسیار مؤثر باشد.
انتهای پیام/خ

منبع: فارس نیوز

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 29 تیر 1389    | توسط: افسر جوان    |    | نظرات()