خبرگزاری فارس: فردا محاكمه «حسنی مبارك» مقابل دیدگان مردم مصر آغاز می‌شود؛ دیكتاتوری كه30 سال با مشت آهنین بر مردم مصر حكومت كرد در قفسی آهنین محاكمه می‌شود تا عبرتی باشد برای همقطاران عرب خود.


به گزارش فارس، مردم جهان عرب، بویژه مردم مصر، این روزها انتظار می‌كشند تا موعد محاكمه «حسنی مبارك»، كسی كه اكنون وی را دیكتاتور مصر می‌نامند، فرا برسد.

اولین موعد دادگاه و محاكمه وی فردا چهارشنبه (سوم آگوست) اعلام شده است. این محاكمه در نوع خود نه تنها در مصر، بلكه در جهان عرب بی‌سابقه است. محاكمه یك رئیس جمهور عرب به دست مردم همان كشور. بی‌سابقه‌تر از آن قفسی آهنی است كه برای محاكمه وی آماده كرده‌اند و قرار است وی به هنگام محاكمه در آن حاضر باشد.

فردا، مبارك 83 ساله كه 30 سال با سیاست مشت‌آهنین بر مردم خود حكومت كرد و به گفته كارشناسان مصری، اسرائیل و آمریكا را به مردم خود ترجیح داد در قفسی آهنین در جایگاه متهم، مقابل قاضی دادگاه كشور خود می‌ایستد. هر چند برخی خبرها از عدم حضور وی در دادگاه حكایت می‌كند. در ذكر كوچك‌ترین نمونه از ارادت وی به اسرائیل باید فروش گاز مصر به اسرائیل را ذكر كرد كه حتی با قیمتی كمتر از بهای تمام شده استخراج و تولید گاز به تل‌آویو فروخته می‌شد.

مبارك این روزها با اتهاماتی روبه‌روست كه به گفته افراد حقوقدان، كیفر آن به حد اعدام نیز خواهد رسید. اتهاماتی مانند صدور دستور شلیك و قتل مردم تظاهرات‌كننده در روزهای انقلاب 25 ژانویه كه منجر به سقوط دولت وی شد. اتهام‌هایی درباره فساد گسترده مالی و سوء استفاده از نفوذ و قدرت خود.

بی‌شك جدای از چند و چون محاكمه حسنی مبارك و حواشی داغ و متعدد احتمالی آن، تاثیری كه محاكمه او در دل و قلب مردم جهان عرب بخصوص مردم مصر باقی می‌گذارد قطعا بیش از هر چیز دیگر اهمیت دارد و شاید مهم‌تر از این موضوع «سابقه‌» و «الگویی» است كه از این پس بر جا خواهد ماند. «سابقه‌» و عبرتی برای حاكمان فعلی جهان عرب و الگویی برای مردم كشورهای عرب.

نكته دیگر این است كه محاكمه مبارك با چنین وضعی، اعتمادبه‌نفس مردم مصر و جهان عرب را تقویت خواهد كرد. مردم لیبی، بحرین و یمن كه انقلابشان هنوز به نتیجه نرسیده است. زیرا با این محاكمه مردم مصر اولین مزه شیرین انقلاب خود را خواهند چشید و می‌توانند آن را اولین دستاورد ملموس انقلاب خود بدانند.

البته محاكمه مبارك، رئیس جمهور مخلوعی كه مانند رؤسای جمهور پیشین مصر، برآمده از نهادهای نظامی مصر است، برای شورای عالی نظامی مصر كه اكنون حاكم بر مصر است، نوعی چالش است. این چالش خود را در تاخیر محاكمه مبارك نشان داد. تاخیری كه سبب شد مردم مصر در یك ماه اخیر بار دیگر در میدان تحریر تجمع كنند و شورای نظامی حاكم بر كشور خود را به همدستی با مبارك و عناصر وی متهم كنند اما شورای نظامی برای رفع این اتهام سرانجام وعده كرد كه محاكمه مبارك بسرعت آغاز خواهد شد.

كار تا جایی پیش رفت كه «احمد رفعت» رئیس دادگاه جنایی قاهره اعلام كرد كه محاكمه بسرعت انجام می‌شود و حتی جلسه دادگاه به صورت مستقیم از تلویزیون این كشور پخش خواهد شد تا به مردم مصر اطمینان‌بخشی كرده باشند.

فردا مبارك در سالن مقر آكادمی پلیس در حومه قاهره جدید در شرق قاهره كه گنجایش 600 نفر را دارد حاضر می‌شود اما هنوز بسیاری از مردم مصر محاكمه وی را باور ندارند مگر اینكه این اتفاق رخ دهد تا بدینوسیله به اولین دستاورد انقلاب خود برسند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 مرداد 1390    | توسط: افسر جوان    |    | نظرات()