بی‌اعتنایی ببرهای آناتولی به سیاست تحریم آمریكا علیه ایران

خبرگزاری فارس : روزنامه انگلیسی دیلی استار طی گزارشی تحلیلی نوشت بازرگانان تركیه كه به ببرهای آناتولی معروف هستند بدون توجه به سیاست تحریم آمریكا علیه ایران پل ارتباطی جدیدی را برای گسترش همكاری‌های اقتصادی با این كشور ایجاد كرده اند.


به گزارش خبرگزاری فارس این روزنامه افزود ، در بازار بزرگ شهر استانبول صرافی ها در حال تبدیل ارز برای صادر كنندگان و بازرگانان تركیه به منظور صادرات منسوجات و ماشین آلات صنعتی تركیه به ایران هستند .
این گزارش در ادامه نوشت: در حالی كه غرب فشار زیادی را برای محدودیت روابط تجاری و بازرگانی كشورهای مختلف با ایران وارد كرده است ولی تجار و بازرگانان تركیه كه به ببرهای آناتولی معروف هستند پل ارتباطی جدیدی را برای گسترش همكاری های اقتصادی با ایران و خاور میانه ایجاد كرده اند . بازرگانان و تجار ایرانی و تركیه ای هنوز به سیستم قدیمی حواله برای نقل و انتقال پول و ارز اعتماد دارند و از آن استفاده می كنند .
اوزان زیلان رییس شركت صادراتی ام ال اس تركیه در این باره تاكید كرد حواله هنوز مهمترین راه برای داشتن روابط تجاری و بازرگانی است و این بخش مهمی از روابط و همكاری های ما با تجار ایرانی را تشكیل می دهد .
روابط سیاسی و اقتصادی ایران و تركیه پس از رای منفی تركیه در شورای امنیت بر ضد تحریم های جدید ایران گسترش یافته و تقویت شده است . البته این مساله می تواند پیامدهای منفی برای تركیه در پی داشته باشد و موجب افزایش فشارهای غرب بر این كشور شود .
گسترش همكاری های تجاری ایران و تركیه طی سالهای اخیر میلیاردها دلار سود و منفعت برای ببرهای آناتولی در پی داشته است . روابط تجاری ایران و تركیه از هشت سال پیش كه رجب طیب اردوغان در تركیه به قدرت رسید افزایش چشمگیری داشته است . البته احزاب مخالف دولت تركیه اردوغان را به گسترش همكاری های سیاسی و اقتصادی با كشورهایی كه با غرب مشكل سیاسی دارند متهم می كنند .
بر اساس این گزارش امسال ایران دوازدهمین مشتری بزرگ صادرات تركیه بوده است . ایران امسال عمدتا محصولات شیمیایی منسوجات و ماشین آلات از تركیه خریداری كرده است . در سال 2009 میزان صادرات تركیه به ایران به بیش از 025/2 میلیارد دلار رسید كه این رقم نسبت به سال 2002 بیش از 500 درصد رشد نشان می دهد .
این گزارش افزود: همكاری های اقتصادی و تجاری تركیه با سوریه و عراق نیز افزایش زیادی داشته است . گرچه اروپا بزرگترین بازار صادراتی كالاهای تركیه به شمار می رود و كشورهای اروپایی بزرگترین سرمایه گذاران در تركیه به شمار می روند ولی دولت آنكارا قصد دارد بازارهای صادراتی خود را متنوع كند . نگرش تركیه به سمت شرق و تلاش آنكارا برای گسترش همكاری های سیاسی و اقتصادی با خاور میانه موجب نگرانی سیاستمداران غربی شده است .
ولفگانگ پیكولی از موسسه اوراسیا گروپ در این باره گفت ، این به نفع آنكارا است كه به جای همراه شدن با غرب برای انزوای سیاسی و اقتصادی كشورها ، باب گفتگو و مذاكره را با این كشورها باز كند . میزان صادرات تركیه به خاور میانه سال گذشته به بیش از 2/19 میلیارد دلار رسید كه این رقم بیش از 20 درصد كل صادرات این كشور را تشكیل داده است . صادرات تركیه به خاور میانه در سال 2004 به كمتر از 5/12 میلیارد دلار رسیده بود .
تركیه به شدت نگران آینده تامین گاز طبیعی خود از سوی ایران است و به همین علت با تحریم های شورای امنیت بر ضد تهران مخالفت كرده است . تركیه قصد دارد هر سال 10 میلیارد متر مكعب گاز از ایران خریداری كند كه این رقم یك سوم نیاز گازی تركیه را تشكیل می دهد .
فارس نیوز

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 تیر 1389    | توسط: افسر جوان    |    | نظرات()